Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Bonding Uygulaması

Bonding Uygulaması

Bonding uygulaması dişlerdeki çarpışık durumları ve dişler arasındaki açıklıkları düzelten, lekeli dişlerdeki lekeleri kaldırıp beyazlatan bir diş estetiği uygulamasıdır. Kompozit malzeme kullanılarak yapılan diş onarımları günümüzde en çok tercih edilen diş onarım uygulamalarından birisidir.

 

Bonding Uygulaması Nedir?

Bonding uygulaması nedir sorusu estetik diş operasyonları arasında merak edilen bir konudur. Bonding uygulaması kırık dişlerde, yapısı bozuk dişlerde, arası açık olan dişlerde sadece birkaç saat içinde uygulanabilen estetik diş operasyonlarıdır. Bonding uygulaması estetik dolgu olarak da bilinen düşük maliyetli bir uygulamadır.

 

Bonding uygulaması yaptıran kişilerin bilmesi gereken bir diğer durum ise bonding uygulamasının dezavantajının olmasıdır. Bonding diş uygulamasının dezavantajı ise bu tedavinin ömrünün 4-7 yıl sürebilmesidir. Ancak bu uygulamanın maliyeti diğer diş operasyonlarına kıyasla çok düşüktür ve bonding tedavisinin yenilenmesi de birkaç saattir. Bonding uygulamasında dış etkenlerden dolayı dişin renk değiştirme olasılığı olduğu için çay, sigara, kahve vb. tüketenlerde bonding uygulanmasının tekrarına daha kısa süre içinde ihtiyaç duyulabilir.

 

Bonding Uygulaması Yöntemleri Nelerdir?

Bonding uygulaması yöntemleri tek diş için maksimum bir saatlik bir süre içinde gerçekleşir. Bonding uygulaması için öncelikle diş yüzeyi temizlenir ve dolgu malzemesinin dişe tutunması için diş yüzeyinde pürüz yaratılır. Kompozit malzeme ile dişe şekil verilirken lazer ışık kullanılarak malzeme sertleştirilir ve ardından şekillendirme işlemi yapılır.

 

Bonding uygulamaları iyi bir diş hekimi tarafından yeni nesil malzemeler ile yapılmalıdır. İyi bir bonding uygulaması 7 yıla kadar dişlerinizde sorun yaratmadan kalabilir. Uygulama maliyeti düşük olduğu için ve tek seansta yapılabildiği için bonding uygulaması - estetik dolgu en yaygın gerçekleştirilen estetik uygulamalardan birisidir.

 

Bonding Uygulaması Avantajları Nelerdir?

Bonding uygulaması avantajları kısa sürede yapılan bir işlem olmasından dolayı zamanı olmayan fakat diş estetiğine önem veren kişiler için idealdir. Bonding uygulamaları ile sadece birkaç saat içinde dişler sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşabilmektedir.

 

Bonding uygulamasında diş üzerinde hiçbir aşındırma meydana gelmediği için ileride tedavi yöntemini değiştirmek isteyenler bonding uygulamasını dişlerinden çıkartıp dişinin eski haline kavuşabilir. Bonding uygulamasından memnun olanlar ise bonding yenileme seansında çok kısa süre içinde ağrısız, düşük maliyetli estetik bir dişe sahip olabilir.