Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Dijital diş hekimliği nedir sorusu teknolojinin gelişmesiyle birlikte diş hekimliğinde gelişen uygulamaların geldiği noktayı açıklar. Dijital diş hekimliği ile günümüzde birçok operasyon çok daha hızlı ve çok daha güvenilir bir şekilde yönetilmektedir. Estetik diş hekimliğinde önemli bir yere sahip olan dijital diş hekimliği ile yapılan restorasyon çalışmaları için günümüzün son teknolojisini kullanır.

 

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

 

Dijital diş hekimliği terimi, dental teknoloji ve dental teknoloji cihazlarının kullanıldığı diş hekimliği alanını kapsamlıca tanımlar. Dijital diş hekimliği diş hekimliği için kullanılan mekanik ve elektronik bileşenleri değil bilgisayar kontrollü bileşenleri tanımlar. Dijital diş hekimliği yaygın olarak CAD / CAM (bilgisayar destekli tasarım / bilgisayar destekli üretim) ile ön plana çıkar.

 

Dijital Diş Hekimliği Tedavileri Nelerdir?

Dijital diş hekimliği tedavileri restorasyon çalışmaları için çok önemlidir. Diş hekimleri dijital diş hekimliği tedavi yöntemleri sayesinde restorasyon çalışmalarını daha hızlı üretir ve diş tasarımlarını daha verimli bir şekilde yapar. Restorasyon çalışmaları için her türlü kaplama çeşitleri, kuronlar ve köprüler de dahildir.

 

Dijital diş hekimliği bilgisayar destekli bir tedavi sağladığı için restorasyon işlemleri çok fazla seansa yayılmadan hatta tek seansta yapılabilmektedir. Dijital diş hekimliği özellikle estetik diş hekimliği alanında büyük faydalar sağlamaktadır. Geleneksel tedavi yöntemlerine kıyasla bilgisayar destekli tedaviler çok daha güvenilir ve estetik olur.

 

Bilgisayar destekli diş hekimliği ölçü almak için, ağız içini görüntülemek için, restorasyon çalışması için tasarım yapabilmek için büyük kolaylık sağlamaktadır. Dijital radyografi, koni ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleme (CBCT), ağız içi kameralar, CAD / CAM (bilgisayar destekli tasarım / bilgisayar destekli üretim) gibi daha birçok uygulama dijital diş hekimliği için tedavi yöntemlerini oluşturur.

 

Dijital Diş Hekimliği Avantajları Nelerdir?

Dijital diş hekimliği avantajları sayesinde diş restorasyon çalışmaları çok daha hızlı ve çok daha güvenilir olmaktadır. Geleneksel yöntemlere kıyasla pratik çözümler sunan dijital diş hekimliği, çeşitli görüntüleme araçları sayesinde hastalar için de avantaj sağlar. Özellikle estetik gülüş tasarımı vb. estetik diş uygulamalarında dijital diş hekimliği çok önemli bir yere sahiptir.