Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

İmplant

İmplant

İmplant tedavisi olarak bilinen tedavi diş alanında son zamanlarda en çok tercih edilen tedavi türleri arasında yer alır. Özellikle eksik dişlerin sağlıklı ve kolay şekilde tamamlanmasını sağlayan implant uygulaması modern diş tedavileri arasında bulunmaktadır.

İmplant Tedavisi Neden Yapılır?

İmplant tedavisi tanımı itibariyle eksik olan dişlerin titanyumdan yapılmış vidalar ile tedavi edilmesini içermektedir. Bazı durumlarda diş kurtarılmayacak bir durumda olabilir ya da kırılma gibi etmenler nedeniyle yeri boş olabilir. Buradaki boşluğu gidermek ise implant ile mümkün olmaktadır. Çene kemiği üzerine titanyum vidaların yerleştirilmesi ile tedavi tamamlanmaktadır. Vida esasında diş kökü görevi görür ve vidanın üzerine de diş protezi koyulmaktadır.

Bu tedavinin en büyük avantajı işlem yapılan dişin yanındaki dişlere zarar vermemesidir. Köprü tedavisinde olduğu gibi komşu dişlerin kesilmesine gerek bırakmaz. İmplant olarak adlandırılan vida diş kökü görevi görmektedir ve daha sağlıklı bir ağız yapısının oluşmasını sağlamaktadır. İmplant çenedeki tüm kısımlar için uygulanabilen bir tedavidir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisinin yapılışı işlem yapılan bölgenin uyuşturulması ile tamamen ağrısız olarak gerçekleşir. İşlem öncesinde ise detaylı bir muayene yapılarak röntgen çekimi de yapılmaktadır. Çene kemikleri ve diğer dişlerin de ölçümü alınmaktadır. İmplant uygulanması için iki seçenek bulunur. Tek aşamalı olarak yapılacak işlemde implant üzerine geçici başlık takılmaktadır. İki aşamalı olarak yapılan işlemde ise implant sonrasında bölgenin üzeri diş eti ile kapatılır ve kendiliğinden iyileşmeye bırakılmaktadır. İyileşme sonrasında protez başlıklar takılmaktadır.

İki durumda da köprü yerleşmesi yapılır ve alt çenede 3 ay, üst çenede ise 6 ay iyileşme sürecinin beklenmesi gerekmektedir. İmplantlar için zirkonyum implantlar da günümüzde tercih edilmektedir. Titanyumdan yapılan implantın daha dirençli olması için kullanılmaktadır.

İmplant uygulaması sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. Her ne kadar tedaviyi daha önce olmamış olanlar için biraz çekince oluşturuyor olsa da diğer diş tedavisi uygulamaları kadar sağlıklı ve kolay yapılabilmektedir. İmplant daha sonra kalıcı halde olacağı için çene ve yüz gelişimini tamamlamış yani 18 yaş üzeri kimselere yapılmaktadır. Aynı zamanda şeker hastası ve kemik erimesi olanlar da tedavi sonrasında farklı tedaviler alabilir.