Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Porselen Dolgu

Porselen Dolgu

Porselen dolgu diş üzerindeki bir boşluğu doldurmak için kullanılan dolgu malzemesi seçeneklerinden birisidir. Porselen dolgu malzemesi oksijen ve silikon ile kristalize özelliği kaybedilen camdan yapılır. Gümüş dolgu malzemesinin aksine porselen dolgular diş rengine yakın olacak şekilde gölgelendirilebilirler. Porselen dolgu yapılan bir dişte dışarıdan bakıldığında bir dolgu işleminin yapıldığı anlaşılmaz çünkü malzeme diş görünümünde olur.

 

Porselen Dolgu Nedir?

Porselen dolgu yöntemleri diş çürüğünün düzgün bir şekilde onarılması için uygulanır. Porselen dolgular için birkaç kat uygulanma gerektiğinden, porselen dolgu seansları birden fazla seansa yayılma gösterebilmektedir. Dişte doldurulması gereken büyük bir boşluk olduğu zaman gerçek dişe en yakın dolgu malzemelerinden biri olduğu için porselen dolgu yaygın olarak yapılmaktadır.

 

Diş hekimleri bazı durumlarda çeşitli nedenlerden dolayı porselen dolguları gümüş dolguların yerine tercih eder. Bunun en yaygın sebeplerinden birisi ön planda olan dişlerde diş rengine uygun olan bir malzemenin tercih edilmesi gerektiğidir. Porselen dolgu diş rengine yakın bir dolgu çeşidi olarak bu ihtiyacı karşılar ve ön dişlerde gümüş dolgular yerine tercih edilir.

 

Porselen Dolgu Tedavisi Nedir?

Porselen dolgu tedavisi diğer dolgu işlemleriyle aynı sürece sahiptir. Dolgu işlemi için öncelikle diş üzerindeki çürük alan çıkarılır ve çürük alanın çıkarılmasıyla boş kalan alan bakterilerden ve kalıntılardan iyice temizlenir. Dolgu malzemesi porselen olduğu zaman diş üzerinde katmanlar halinde uygulaması yapılır. Bu nedenle porselen dolgu malzemesi kullanıldığı zaman dolgu işleminin birkaç seans daha devam etmesi gerekir. Porselen dolguların ömrü kullanıma bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 5 – 10 yıldır.

 

Porselen Dolgu Avantajları Nelerdir?

Porselen dolgu avantajları ise şu şekildedir:

 

  • Porselen dolgular katmanlar halinde uygulandığı için dişinizin gerçek şeklini ve rengini taklit edecek şekilde oluşturulabilir,
  • Ön dişler için daha uygun bir seçenektir,
  • Diş üzerinde zamanla lekelenme görülmez,
  • Dişe sıkıca tutunur ve uzun yıllar düşmez,
  • Estetik yapısı sayesinde ağız içi görüntü problemi oluşturmaz.

 

Diş hekimleri dişlerinizin görünümüyle mutlu olabilmeniz için çoğu zaman estetik seçeneklerden yana önerilerde bulunurlar. Gülümsediğinizde ortaya çıkan bir dolgu alanına sahipseniz eğer porselen dolgu malzemesini tercih edebilirsiniz.