Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Porselen Kronlar

Porselen Kronlar

Porselen kronlar dişin görünümünü iyileştirmek ve işlevselliğini geri kazanmak için hasarlı bir dişin üzerine yapıştırılan bir protez başlıktır.  Porselen türündeki diş kronu, yarı saydam renkleri nedeniyle estetik açıdan en çok tercih edilen diş kronu türlerinden biri olarak kabul edilir. Yarı saydam renge sahip olması açısından porselen kronlar en çok ön diş düzelme uygulamalarında kullanılır. Çünkü duruşu ve rengi çok doğaldır.

 

Porselen Kron Nedir?

Porselen kron en çok büyük dolgu gerektiren durumlarda, çok hasarlı kırıklarda, kanal tedavisi görmüş bir dişte, sağlıksız / zayıf dişlerde, çürük dişlerde veya kozmetik olarak düzeltilmek istenen dişlerde ihtiyaç duyulur. Porselen kronlar, özellikle dişin dolgu veya diğer türdeki restorasyonlarla restore edilemediği durumlarda faydalı olabilmektedir.

 

Porselen kronlar süt dişine sahip çocuklarda için çürümeden kaynaklı hasar meydana geldiğinde dişi kurtarmak için de yaygın olarak uygulanır. Porselen kron çocuklarda dişleri korumak için uygulanan yöntemlerden biri de olabilmektedir.

 

Porselen Kron Nasıl Yapılır?

Porselen kron yapımı diğer kaplama diş teknikleriyle aynı uygulamalara sahiptir. Porselen kron kaplama yapılacak diş öncelikle temizlenir ve protez başlığın takılabilmesi için hazır hale getirilir. Protez başlığın diş üzerindeki yeri hazırlandıktan sonra diş ölçüleri alınır ve yeni diş modelinin kalıbı hazırlanır. Porselen kron kalıp modelinin sonraki seanslarda uygulanabilmesi için laboratuvara siparişi verilir. Porselen kronun diş model kalıbına uygun olarak hazırlanması iki üç haftayı bulabileceğinden diş üzerine geçici olarak protez başlıklar yerleştirilir. Kronun diş üzerine uygulanacağı seansta gerçek kron başlığının diş üzerinde gerekli ayarların yapılmasının ardından kron sabitlenir.

 

Porselen Kron Avantajları Nelerdir?

Porselen kron avantajları özellikle metal alerjisi olan hastalar için ön plana çıkmaktadır. Çünkü porselen kronlar metal içermez. Ancak bazı durumlarda porselen kron metal ile kaynaştırılarak uygulanabilir. Bu duruma da dikkat etmek gerekir. Porselen kronlarda alt malzeme olarak metal kullanılmadığı için diş eti hizasında kararma görülmez. Porselen kronlar metal içerikli kronlara kıyasla daha estetik bir duruş sağlar. Diş eti çekilme riski olan hastalar da metal alt malzemeli kronlar yenine porselen kron tercih etmelidir.