Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Sinüs Lifting (Kemik Tozu İlavesi) Nedir, Nasıl Yapılır?

  • Anasayfa
  • Sinüs Lifting (Kemik Tozu İlavesi) Nedir, Nasıl Yapılır?

Sinüs Lifting (Kemik Tozu İlavesi) Nedir, Nasıl Yapılır?

Sinüs Lifting yani kemik tozu ilavesi, günümüzde implant uygulamaları arasında tercih ediliyor. Spesifik bir operasyon olarak adlandırılan kemik tozu ilavesinde sinüs membran yükseltilir ve elde edilen boşluğa da kemik tozları ilave edilir. İşlem sırasında greftleme de yapılmaktadır. Temel olarak iki farklı yöntemle yapılan Sinüs Lifting uygulaması kapalı ve açık olarak gerçekleştirilebilir.

Bireylerin üst çene bölgesindeki azı dişlerinin hemen yakınında bulunan boşluklara sinus adı verilir. Söz konusu boşlukların görevi, ses oluşumunu sağlamaktır. Ayrıca kafanın bu bölgeye uyguladığı ağrıyı hafifleten bu boşluklar bazı nedenlerden dolayı sarkar ve yine bu alandaki kemikler hasar görür. Sinüs membranının yükseltilmesi amacıyla yapılan kemik tozu ilavesi sayesinde greftlemeyle desteklenen bu operasyona Sinüs Lifting adı verilmektedir.

Sinüs Lifting Öncesi ve Sonrası

Sinüs Lifting’in iki farklı yöntemle yapıldığı bilinmelidir. Kapalı teknikte sorunlu bölgeye implant yerleştirilirken aynı zamanda kemik ilavesi de yapılmaktadır. Kapalı teknik uygulanırken lazer tekniğinden de faydalanılmaktadır. Genelde daha çok kapalı tekniğe başvurulurken kemik tozu ilavesi yapılacak bölgeye farklı bir bölgeden de ilave yapılarak süreç desteklenir.

Açık teknikte hastaya lokal anestezi verilir. Bu işlemde ayrıca cerrahi kesi açılmaktadır. Sinüs bölgesinin yeteri kadar kaldırılması ve meydana gelen boşluğa kemik tozu ilave edilmesiyle bölge kapatılır. Ortalama 45 dakika süren Sinüs Lifting sonrası hastaların birçok kritere dikkat etmesi gerekir. İlk olarak reçete edilen ilaçlar dışında farklı bir kullanım yapılmamalıdır. Buna ek olarak operasyondan sonra bölgeye kemik tozu ilave edildiği için diğer dokuların da kaynaşması adına iyileşme sürecine geçiş yapılacaktır. Bu dönemde dikkat edeceğiniz kurallar sayesinde süreci hızlandırabilirsiniz.

Kemik tozu ilavesi sonrası şişlik durumu yaşanabilir. Şişliğin önceden kontrol altına alınması için bölgeye soğuk kompres uygulanması gerekir. Ayrıca tavsiye edilmesi halinde hapşırmaktan bir süre kaçınılmalıdır. Yine uygulama sonrasında en az 15 gün sigara ve alkolden uzak durulmalı, spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır. 15. günün ardından dikişler alınacağı için bu süreçte işlem alanına gerekli hassasiyet gösterilmelidir.