Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama yaygın diş kaplama yöntemlerinden porselen köprülerin ve protezlerin içerdiği koyu renkli metal yapıdan farklı olarak beyaz renkli alaşım maddesinden yapılan kaplamalara verilen addır. Zirkonyum kaplama yeni nesil bir diş kaplama malzemesidir. Zirkonyum dişlerin günümüzde tercih edilme alanları ise en çok estetik kaygıdan oluşur. Çünkü zirkonyumda iskelette gri renk bir metal yoktur ve bu diş estetiği için tercih edilme durumunu arttıran bir özelliktir.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama nedir sorusu diş kaplaması yöntemi olarak adlandırılabilir. Zirkonyum kaplama diş restorasyon çalışmalarında, yapısı bozuk olan dişlerin düzeltilme tedavisinde, artık işe yaramayan eski dolgularda, dişin yüksek derecede aşınması veya kırılması durumlarında tercih edilebilir. Zirkonyum kaplama işlemleri diğer diş kaplama seçeneklerinde olduğu gibi dişin uygun tedavi yöntemlerinden yanıt alınamadığı zaman bir seçenek olarak değerlendirilmelidir.

Zirkonyum kaplama estetik gülüş uygulamaları için tercih edilen en yaygın kaplama türlerinden birisidir. Zirkonyum bu yönüyle diş kaplama çeşitleri arasında en doğal ve en estetik görünüme sahip seçeneklerden birisidir.

Zirkonyum Kaplama Yöntemleri Nelerdir?

Zirkonyum kaplama yöntemleri diğer diş kaplamalar ile aynı yöntemlere sahiptir. Zirkonyum kaplama uygulaması yapılacak hastanın öncelikle özel olarak ağız ve diş ölçüsü alınır. Hazırlanan model üzerinden zirkonyum kaplama diş laboratuvarda üretilir. Klinikte dişin provası yapıldıktan sonra uygun bir şekilde yapıştırılır ve zirkonyum kaplama işlemi tamamlanmış olur. Zirkonyum kaplama dişler ömürlük dişlerdir. İyi bakıldığı sürece uzun yıllar sorunsuz kullanılır.

 

Zirkonyum Kaplama Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama avantajları özellikle metale karşı alerjisi olan hastalar için işe yarar. Çünkü zirkonyum kaplamada metal içerik bulunmaz. Zirkonyum kaplama beyaz renkli bir alaşım malzemesinden yapıldığı için hassas diş etlerine sahip olan hastalarda ve diş eti çekilmesi olan hastalarda zirkonyum daha yaygın olarak tercih edilir.

Diş eti çizgisi dişin sınırındaysa metal içerikli kaplamaların yapılması dişte gri rengin belli olmasına yol açacağı için tercih edilmemelidir. Zirkonyum kaplama ayrıca ışık geçirgenliği yönünden doğal bir diş dokusu görünümü sunduğu için estetik açıdan en iyi kaplama seçeneklerinden birisidir.